Rajdy konne po Karpatach Ukraińskich

Rajdy konne w Karpatach Ukraińskich

Główna     O nas      Turystyka konna      Hodowla koni      Kontakt

"Gospodarstwo Połonińskie"

Hodowla koni rasy huculskiej

"Gospodarstwo Połonińske zostało zarejestrowane w 2001 roku, w 2004 roku otrzymało status gospodarstwa zajmującego się rozmnożeniem koni rasy huculskiej."

Dyrektor gospodarstwa rolnego „Gospodarstwo Połonińskie” Oleksandr Ignatenko, weterynarz z wykształcenia

Koń huculski lub, w skrócie, "Hucuł" -  rodzimy gatunek koni, wychodowany w Karpaty przez Ukraińców nazywanych Hucułami.

Praktycznie do połowy XX wieku konie huculskie były głównymi pomocnikami naszych przodków w ich przetrwaniu w trudnych warunkach Karpat. Nazywa się je "inteligentnymi końmi". Jeśli "Hucuł" traktowany jest dobrze – bezwzględnie odwzajemni się  i wynagrodzi to dobrą pracę. Jednak w stosunku do wszystkiego, co dzieje się wokół niego, będzie miał własny punkt widzenia.

 

Dokładne pochodzenie rasy nie jest znane - wśród przodków "Hucułów" wymieniany jest dziki koń Tarpan oraz konie mongolskie. Mówi się również o  domieszce krwi konia Przewalskiego. Niektórzy twierdzą, że w czasie wojen tureckich rasa konia huculskiego została zmieszana z rasą koni arabskich. Jakkolwiek by nie było, z całej  mieszanki gatunków i ras, w trudnych warunkach lasów karpackich natura wyselekcjonowała i pozostawiła jedynie to, co  było najważniejsze, najbardziej niezbędne. Głównym celem selekcji  konia huculskiego w naszym gospodarstwie jest wydajności pracy i przystosowanie do trudnych warunków otaczającego środowiska.  Specjaliści „Gospodarstwa Połonińskiego", postanowili nie wymyślać niczego nowego. Zdecydowali się odbudować i utrwaliić kluczowe cechy rasy huculskiej, charakterystyczne dla jej powstania i występowania w trudnych warunkach naturalnych. Właśnie to odróżnia niniejsze gospodarstwo, zajmujące się hodowlą koni ( zarejestrowane w 2001 roku, w 2004 roku otrzymało status gospodarstwa zajmującego się rozmnożeniem koni rasy huculskiej) od innych gospodarstw tego typu. W chwili obecnej w gosprodarstwie przebywają 74 konie rasy huculskiej. Gospodarstwo w Prelukah jest wyjątkowe, ponieważ konie mają możliwość życia i rozwoju w warunkach, w jakich dana rasa kształtowała się na przestrzeni tysiącleci. Gospodarstwo położone jest na wysokości 1000 metrów nad poziomem morza, pod połoninami Równa i Ostra. I cały ten czas uporzadkowanej pracy w końcu pozwolił zbliżyć się do tego standardu rasy, która istniała przed wiekami.

 

Obecnie w stadninie w Prelukach organizowane są jedno- i dwudniowe wycieczki konne, w których bez problemu mogą brać udział osoby, które nigdy nie siedziały w siodle. Wyjątkowość"Hucułów"  polega nie tylko na ich powodzeniu, wydajności i łagodności, ale również na wyjątkowo płynnym sposobie poruszania się – Hucuły nie podskakują jak inne konie, ale jakby płynnie unoszą się nad ziemią ...

 

Nawiasem mówiąc, prawdziwe "Hucuły" pomimo iż zewnętrznie niepokaźne i nie skore do walki, są w stanie same obronić się przed wilkami. Właśnie dlatego w stosunku do człowieka są przyjazne, ponieważ wiedzą, że w trudnym momencie on przyjdzie im z pomocą.
 

"Koń jest w stanie pociągnąć w dół po stromych wąskich górskimi ścieżkami  z odległych dolin beczki bryndzy i masła, jakby to był tylko jeździec. Na Huculszczyźnie wszyscy jeżdżą konno, ponieważ drogi są kamieniste, góry strome, odległości dalekie. Siedząc na koniu, Hucułka przędzie, matka pielęgnuje dziecko. Kiedy dziecko się urodzi, sadza się je symbolicznie na konia, do ślubu państwo młodzi kniez’ i kniegynia (młody i młoda) jadą na koniach...i nie tylko w tych sytuacjach. Koń huculski przychodzi z pomocą ograniczonemu w swym polu widzenia i śpiącemu człowiekowi, którego zawiezie pewnie i bezpiecznie do domu. Pamiętam, jak tato sadzał mnie na naszą silną klacz, a ona zawoziła mnie małą na swym grzbiecie do stajni, gdzie ześlizgiwałam się na pachnące siano w żłobie i czułam nad głową matczyny oddech  mojej wiernej gniadej opiekunki ... nie raz koń huculski uratował jeźdźca przed dziką zwierzyną. Nie na darmo mówiono w dawnych czasach: gdyby nie koń huculski, góry stałyby się pustkowiem ".

- Maria Mykolajivna Vlad"Święto Matki Boskiej Gromnicznej: Książka zwyczajów i wierzeń huculskich"

Dlaczego zajmujemy się turystyką konną.

Głównym celem działalności "Połoninskiego Gospodarstwa" jest zachowanie koni huculskich w ich naturalnym środowisku. W hodowli ważne jest testowanie użytkowości koni. Istotnym elementem jest produktywność robocza konia. Niektórzy, sprawdzają konia huculskiego podczas próby dzielności na tzw. "scieżce huculskiej", gdzie doświadczony jeździec jedzie przez sztucznie stworzone przeszkody.

Ponieważ nasze konie żyją w warunkach górskich, wybraliśmy inną drogę - turystykę konną po naturalnych ścieżkach górskich, z turystą niedoświadczonym. W ten sposób, sprawdzamy dzielność i użytkowość każdego konia.

Abyście wiedzieli więcej o koniu, z ktorym pracujecie, przedstawiamy historię naszego tabunu.
2001 rok. W gospodarstwie, zajmującym się hodowlą koni rasy huculskiej Золота Підкова ("Złota Podkowa" Zakarpattya) kupiliśmy 2 ogiery: Bułan oraz Mudryj, których typ eksterieru i charakter najbardziej pasowały do naszej koncepcji hodowlanej.
Kilka lat stanowiliśmy klacze tymi dwoma ogierami. Później zdecydowaliśmy się kontynuować linię Mudrego. W 2007 roku Bułan został sprzedany do KSK Magnat (Kijów, Czubyns'ke), otrzymał imię Bublik.
2003 rok. Spośrod potomstwa Mudrego wybrano jednego ogierka (Witer), którego nie wykastrowano. W 2003 roku kilka klaczy (urodzonych w 2001 roku) zostało pokrytych Witrem. Świadomie dokonaliśmy imbredu w celu wzmocnienia cech, jakie przekazywał Mudryj.
W 2004 roku od Witra i Hilki otrzymaliśmy ogiera Orlik, który do dzisiaj jest ogierem czołowym w naszym tabunie.
2007 rok. Orlik i Bułan pochodzą z linii Gurgula (słowacka linia), dlatego przywieźliśmy z Węgier ogiera Wulkan, który pochodzi z bukowinśkiej linii Ouszora. Genetycznie linia ta jest bardzo daleka od linii Gurgula.
Kryjąc klacze Wulkanem, ogierem z linii Ouszora, unikamy depresji chowu wsobnego, otrzymujemy dobre konie z zachowanymi pożądanymi cechami Orlika.

Viber/Telegram/WhatsApp +380973131932

info@hutsulkoni.com

© 2015-2021 FG "Polonyns'ke Gospodarstvo"

© 2015 by Oksana Demidova

Всі матеріали, опубліковані на сайті www.hutsulkoni.com є інтелектуальною власністю ФГ Полонинське господарство. При використанні фото, відео та текстових матеріалів, обов'язково вказувати джерело оригіналу.

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Иконка